شناسه خبر: 75498
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ دوشنبه ۶ اسفند، ساعت 17:00

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی  سازمان تامین اجتماعی، متن پیام دکتر جعفریان به شرح ذیل است:

در عصر پر تلاطم بعثت پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و هنگامۀ منازعات میان بت‌پرستان و مبارزین مسلمان، ولادت شخصیت بزرگی همچون فاطمه زهرا(سلام الله علیها) که از همان ابتدا، تشریفات ملکوتی ولادتش، حکایت از اهمیت این مولود فرخنده داشت، عطیه ای بی نظیر برای جهان اسلام و بویژه شخص رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) بود. آری پیشتر، خداوند به پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرزندان دیگری نیز عطا فرموده بود، اما جایگاه متعالی حضرت زهرا(سلام الله علیها) اجل از همه بود. جایگاه موثر آن حضرت(سلام الله علیها) در کنار پیامبر (صلی الله علیه و آله)، هم در دوران کودکی و هم پس از رحلت جانسوز مادرش، حضرت خدیجه(سلام الله علیها)، از این فرمایش پیامبر(صلی الله علیه و آله) که او را ام ابیها خطاب می فرمود، امری بدیهی است. در حقیقت، وجود حضرت زهرا(سلام الله علیها) یکی از مهمترین نقاط قوت نبوت حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) بود که تا آخر عمر شریفش ادامه یافت و بواسطه این تکیه گاه با عظمت بود که انواع ناملایمات را تحمل می فرمود. فقدان یاران و پشتیبانان بزرگ مانند حضرت ابوطالب(علیه السلام) و حضرت خدیجه(سلام الله علیها)، امری نبود که بدون حضرت زهرا(سلام الله علیها)  قابل تحمل باشد، این بانوی بزرگ، ذخیره الهی برای روزگار درد و رنج پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود، تا با انس گرفتن با او، بتواند به وظیفه سترگ رسالت ادامه دهد. فاطمه(سلام الله علیها)، بهترین دختر برای بهترین پدر بود.  
       اما حضرت فاطمه(سلام الله علیها)، در کنار اینکه دختر پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود، دو بعد مهم شخصیتی دیگری نیز داشت، اول اینکه همسر امیرالمومنین علی(علیه السلام) بود و دیگر اینکه مادر حسنین و زینبین(علیهم السلام) بود. در روایتی از جلد اول اصول کافی، امیرالمومنین(علیه السلام) بزرگترین حامی خود را حضرت فاطمه(سلام الله علیها) بر‌می‌شمارد تا جائیکه هیچگاه در مقام همسری برای او و دفاع از شخصیت والای آن حضرت(علیه السلام)  فروگذار نکرد. در زهد امیرمومنان(علیه السلام)، در مبارزاتش علیه مشرکین و دشمنان اسلام و بویژه در حمایت از او، آنگاه که حقش را در جانشینی پیامبر(صلی الله علیه و آله) نادیده انگاشتند، همواره حامی همسرش بود و حتی بر فراز منبر رفت و خطبه مشهورش را انشاء فرمود. فاطمه(سلام الله علیها) همیشه در کنار علی(علیه السلام) بود، تا آنگاه که این امانت به پیامبر(صلی الله علیه و آله) بازگردانده شد. فاطمه (سلام الله علیها) بهترین همسر بود برای بهترین شوهر.  
        فاطمه(سلام الله علیها) برای فرزندانش نیز الگویی تمام نشدنی بوده و هست. امام مجتبی(علیه السلام) می فرمایند: "شب جمعه ای در کنار مادر بودم، هرگاه بیدار می شدم او را در حال دعا برای همسایگان می یافتم"، گفتم: "مادر، برای خودمان نیز دعایی بفرمایید". فرمود: "پسرم، اول همسایه، آنگاه خودمان". از همان خانۀ پر مهر و محبت بود که کرامت در وجود امام مجتبی(علیه السلام) شکل گرفت و کامل شد. شجاعتش به اباعبدالله(علیه السلام) و صبرش به زینبین(علیهما السلام) به میراث رسید. او همواره لقمه ای از نور و انسانیت در کام فرزندانش گذارد و بهترین تعبیر در این خصوص از آنِ حضرت امام خمینی(رضوان الله علیه) است که فرمود: "(فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است آن) زنى که در حجره‏ اى کوچک و محقّر، انسانهایى تربیت کرد که نورشان از بسیط خاک تا آن سوى افلاک و از عالم ملک تا آن سوى ملکوت اعلى‏ مى ‏درخشد. صلوات و سلام خداوند تعالى بر این حجره محقر که جلوه گاه نور عظمت الهى و پرورشگاه زبدگان اولاد آدم است". (صحیفه امام، ج16،ص192).  فاطمه(سلام الله علیها) بهترین مادر بود برای بهترین فرزندان.
        اما مهمتر از آنچه درباره آن بانوی بزرگ(سلام الله علیها) به رشته تحریر درآمد این است که خداوند او را الگوی انسانها و بویژه زنان قرار داده است. ایشان بهترین الگو برای دختران، همسران و مادران جامعه جهانی است و ما البته در همه اعصار و روزگاران به تأسی از چنین الگویی نیازمندیم، به ویژه در این عصری که زیاده خواهان عرصه را بر ملت شریف ایران با تحریم ها و دیگر ابزارهای غیرانسانی تنگ می نمایند. حضرت زهرا(سلام الله علیها)  الگویی است کارآمد و برای همیشه تاریخ. او دختری بود که همیشه همدم پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود بطوری که آن حضرت هرگاه دخترش را می‌دید خستگی و غم و اندوه خود را فراموش می کرد، و همسری بود که همواره یاور امیرمومنان(علیه السلام) بود و به فرموده حضرتش(سلام الله علیها) هیچگاه چیزی از امیرمومنان(علیه السلام) نخواست که تهیه آن خارج از توانش باشد، و مادری بود که در تربیت فرزندانش و اتصاف آنها به صفات والای انسانی، همواره در تلاش بود. اکنون بر همه ما و آحاد جامعه اسلامی و علی الخصوص زنان بزرگوار، فرض است که برای حُسن عاقبت خود، از زندگی سراسر خیر و برکت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) الگو بگیریم، در مقام یک دختر، بهترین همدم برای پدران خود باشیم، به عنوان یک همسر، همیشه رعایت محدودیتهای همسرانمان را بنماییم و بزرگترین حامی آنها باشیم و به عنوان یک مادر، تربیت و رشد صفات انسانی در فرزندانمان را در درجه اول اهمیت قرار دهیم.  
      همچنین مبارک باد ولادت خجسته شخصیت بزرگ معاصر و احیاگر اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله)، یعنی حضرت امام خمینی(رضوان الله علیه)، که بدون تردید یکی از تاثیرگذارترین شخصیتهای جهان در سده های اخیر بوده است و ما افتخار می کنیم که این شخصیت از آنِ ماست و دور از حقیقت نیست اگر آن رهبر عالیقدر را یک پیرو واقعی برای حضرت زهرا(سلام الله علیها) بدانیم.  
در پایان، اینجانب فرارسیدن ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و روز مادر و روز زن را به تمامی همکاران محترم، بویژه بانوان گرامی تبریک و تهنیت عرض می نمایم و توفیق روزافزون و سلامتی ایشان را از درگاه خداوند متعال (جل جلاله) مسألت دارم.

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha